Jak działa bateria butli na gaz propan - butan?

Działanie baterii butlowej bez względu na ilość butli jest identyczna, w związku z tym skupimy się na omówieniu działania zestawu, np. cztero - butlowego.

 

W skład wchodzą butle gazowe o pojemności 30 kg lub 33 kg, reduktor gazu z automatycznym przełącznikiem oraz węże (przewody gazowe) do połączenia butli. System dzieli butle na dwa segmenty po dwie z każdej strony, w ten sposób mamy do dyspozycji segment prawy i segment lewy. W pierwszej kolejności gaz pobierany jest np. z prawego segmentu, który nazwiemy pracującym. W tym czasie lewy staje się segmentem rezerwowym. Z chwilą gdy wyczerpie się gaz z segmentu pracującego, wtedy reduktor automatycznie przełączy się na odbiór gazu z segmentu rezerwowego.

 

W ten sposób system baterii zapewnia nieprzerwaną (aż do momentu wyczerpania się gazu ze wszystkich butli) dostawę gazu do zasilania urządzeń odbiorczych.

 

 

 

Reduktor Ciśnienia Gazu:

 

Sercem każdego systemu bateryjnego jest reduktor ciśnienia. Obniża on wysokie ciśnienie wychodzące z butli do nominalnego ciśnienia urządzeń odbiorczych, takich jak kocioł gazowy czy kuchenka gazowa. Do reduktora podłączony jest przełącznik gazu, który automatycznie reaguje na brak gazu w butlach pracujących, przełączając się na butle pełne.

 

Reduktor GOK 37/50 mbar, 6 kg/h, KLFx1/2 L

Reduktor automatyczny 50 mbar, 6kg/h, typ 924S

 

Wąż Gazowy:

 

Następnym ważnym elementem w instalacji bateryjnej są węże gazowe. Służą one do połączenia butli z przełącznikiem gazu i reduktorem. Ponieważ węże te nakręcane są bezpośrednio do zaworu butli, a nie jak to przeważnie bywa do reduktora, to do takiego połączenia koniecznie musi być stosowany Wąż Wysokociśnieniowy z ciśnieniem pracy 30 bar.

 

Wąż wysokiego ciśnienia GOK SBS

 

 

Jak sprawdzić czy wąż jest odpowiedni w Twojej instalacji?

 

Można to łatwo sprawdzić, gdyż na każdym wężu istnieje nadruk informujący o ciśnieniu na jaki został wyprodukowany oraz rok jego produkcji.

 

 

W A Ż N E !

 

Pamiętaj, aby prace przy wykonaniu wyżej opisanych instalacji bateryjnych wykonywane były przez wykwalifikowanego instalatora!

Węże w baterii butlowej wymieniaj na nowe co 10 lat lub wcześniej! Jeśli zauważysz drobne pęknięcia na powierzchnI węża, NIE IGNORUJ TEGO!


© IGAZ Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Oprogramowanie sklepu KQS.store

Pozycjonowanie: PiotrSkrzypek.pl