Dlaczego butla LPG zamarza?

 

Na kempingu bądź w ogrodzie może się zdarzyć, że podczas grillowania w chłodne dni powstanie zawilgocenie, a później szron na butli. Oznacza to, że w butli zachodzi intensywne zjawisko termodynamiki. Szron, a nawet skorupa lodu pojawia się czasami znikąd i może stać się prawdziwym utrapieniem, gdyż w takim wypadku należy butlę wymienić na nową, a zaszronioną odstawić dobrze dokręcając zawór.

 

Dlaczego tworzy się szron na butli?

 

 

Szron tworzy się wtedy, kiedy ilość gazu wymagana do zasilenia podłączonego urządzenia przekracza w znaczny sposób możliwość tworzenia się fazy gazowej w butli.

 

Wpływ na to zjawisko ma wiele czynników, takich jak:

 

- Poziom napełnienia butli;
- Rozmiar butli (pojemność);
- Rodzaj gazu lub jego mieszaniny;
- Temperatura otoczenia.



Niedokończone grillowanie:

 

 

Czasami zdarza się, że do dużego grilla gazowego o mocy 25 kW, który zużywa 1,9 kg gazu na godzinę - podłączymy butlę turystyczną, np. 5 kg. Przy niskiej temperaturze zewnętrznej i pełnym obciążeniu, butla może szybko pokryć się szronem, a nawet lodem, co w następstwie może uniemożliwić nam dalsze grillowanie. Jeśli zdarzy Ci się coś takiego, to powinieneś / powinnaś przeczytać ten tekst do końca, bądź mieć pod ręką numer do restauracji lub pizzeri!

 

 

 

 

Dlaczego tworzy się szron na butli?

 

 

Do przekształcenia mieszaniny propan - butan w butli ze stanu płynnego do wymaganego stanu gazowego potrzebne jest ciepło. Gaz, a tym samym butla z gazem płynnym schładzają się podczas pobierania ciepła z otoczenia, co uwidacznia się szronem.

Im większy jest pobór gazu z butli, tym większe zapotrzebowanie na energię cieplną. Ciekły gaz przy odparowywaniu znacznie się ochładza, pobierając coraz więcej ciepła z otoczenia. Wtedy na powierzchni butli następuje kondensacja wody widoczna w postaci zawilgocenia. Przy dalszym pobieraniu dużej ilości gazu, temperatura wewnątrz butli spada poniżej 0°C, kondensat wody zamienia się w szron, a następnie w skorupę lodu. W pewnym momencie gaz w butli przestaje odparowywać przez co nie będzie dochodził do urządzenia.

Ten moment jest bardzo niebezpieczny, gdyż użytkownik często myśli, że właśnie skończył sie gaz i odłącza butlę pozostawiając niedomknięty zawór butli. 

 

U W A G A !  Przed odłączeniem butli od instalacji zawsze należy zakręcić zawór, ponieważ nadal może znajdować się w niej nieodparowany gaz!

 

 

 

 
Jak radzić sobie z zamrożoną butlą?
 
 
Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja i podłączona butla zamarźnie, to oznacza, że pojemność butli jest za mała dla zasilanego z niej odbiornika. Wtedy butlę należy wymienić na większą.
Przypominam, że dostępne są butle o pojemności: 1kg, 2kg, 3kg, 5kg, 6kg, 10kg, 11kg, 30kg i 33kg.
W przypadku gdy nie wystarcza gazu z pojedynczej butli, można zastosować specjalistyczny, elektryczny podgrzewacz na butlę bądź zastosować bateryjny system zasilania na dwie (butle), cztery (butle) lub sześć butli.
Jeśli butla jest oblodzona, należy ją zakręcić i wymienić na butlę rezerwową.
Jeżeli nie posiadamy butli rezerwowej, należy butlę wstawić do wiadra lub wanny z gorącą wodą. Nie jest to rozwiązanie na stałe, dlatego zalecamy używanie na co dzień większych butli, systemu bateryjnego zasilania bądź posiadanie zapasowej butli!
 
 
P A M I Ę T A J !
 
 
Nigdy nie zostawiaj pustej butli z nie zakręconym zaworem!
Nigdy nie podgrzewaj butli otwartym ogniem, płomieniem!
Nie obracaj butli na bok, nie przewracaj do góry nogami, aby dostać się do fazy ciekłej mieszaniny propan - butan! Butla z gazem musi zawsze stać pionowo!
 
 
 
Polecamy Podgrzewacze oraz Zestawy Butlowe:
 
 

© IGAZ Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Oprogramowanie sklepu KQS.store

Pozycjonowanie: PiotrSkrzypek.pl