Dlaczego butla LPG zamarza?

 

Na kempingu bądź w ogrodzie może się zdarzyć, że podczas grillowania w chłodne dni powstanie zawilgocenie, a później szron na butli. Oznacza to, że w butli zachodzi intensywne zjawisko termodynamiki. Szron, a nawet skorupa lodu pojawia się czasami znikąd i może stać się prawdziwym utrapieniem, gdyż w takim wypadku należy butlę wymienić na nową, a zaszronioną odstawić dobrze dokręcając zawór.

 

Dlaczego tworzy się szron na butli?

 

 

Szron tworzy się wtedy, kiedy ilość gazu wymagana do zasilenia podłączonego urządzenia przekracza w znaczny sposób możliwość tworzenia się fazy gazowej w butli.

 

Wpływ na to zjawisko ma wiele czynników, takich jak:

 

- Poziom napełnienia butli;
- Rozmiar butli (pojemność);
- Rodzaj gazu lub jego mieszaniny;
- Temperatura otoczenia.



Niedokończone grillowanie:

 

 

Czasami zdarza się, że do dużego grilla gazowego o mocy 25 kW, który zużywa 1,9 kg gazu na godzinę - podłączymy butlę turystyczną, np. 5 kg. Przy niskiej temperaturze zewnętrznej i pełnym obciążeniu, butla może szybko pokryć się szronem, a nawet lodem, co w następstwie może uniemożliwić nam dalsze grillowanie. Jeśli zdarzy Ci się coś takiego, to powinieneś / powinnaś przeczytać ten tekst do końca, bądź mieć pod ręką numer do restauracji lub pizzeri!