WSZYSTKO O KARTUSZACH GAZOWYCH

Można powiedzieć, że kartusze gazowe to takie małe butle gazowe J. Wypełnione fabrycznie gazem propan –butan w proporcji 30/70 lub 20/80 (propan 30% /20% - butan 70%/80%). Zyskały mocno na popularności ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie, niewielką wagę i nieduże wymiary. Kartusze gazowe wykorzystywane są podczas rekreacji, wypoczynku do różnych typów kuchenek turystycznych. Powszechne jest też użycie kartuszy przy korzystaniu z palników do lutowania. Wiele modeli palników jest zasilanych tylko z kartusza ze względu na wygodę korzystania, poręczne przy niewielkich pracach związanych z opalaniem, lutowaniem, podgrzewaniem i klejeniem.

 

Jakie są rodzaje kartuszy gazowych?

1.  KARTUSZE W AEROZOLU. Są to najbardziej powszechne kartusze gazowe, ponieważ standardowe kuchenki turystyczne na kartusz, tak popularne na całym świecie, właśnie zasilane są z takiego typu kartusza. Spotykana pojemość to 220g (393ml). Niektóre modele grzejników oraz palników do lutowania także są zasilane z kartusza 220g. Na polskim rynku jest kilkunastu producentów, którzy oferują dobrej jakości kartusze. W naszej ofercie znaleźć można niezawodne i korzystne cenowo kartusze ELICO Camp.


 

2.  KARTUSZE Z GWINTEM 7/16”. Nieco inne rozwiązanie, ale równie popularne i co warto podkreślić, bardzo uniwersalne. Dlaczego? Ponieważ najmniejsze kuchenki turystyczne z palnikiem montowanym bezpośrednio na kartusz dedykowane są właśnie do tego typu kartuszy 7/16”. Większość palników do lutowania na kartusz też właśnie zasilana jest z takiego kartusza z gwintem 7/16”. Pojemności i rozmiary tego typu kartuszy są różne, w zależności od producenta, dostępne w sprzedaży to:

·        175g/300ml

·        300g/600ml

·        330g/600ml

·        500g/900ml

1. 
                                     



KARTUSZE PRZEBIJALNE.
Są to kartusze, które coraz rzadziej używane są w praktyce. Owszem są wygodne, bo małe, poręczne z zabezpieczeniem, które zapobiega gwałtownemu wyciekaniu gazu po wyjęciu kartusza z urządzenia. Jednak takie zabezpieczenie nie chroni całkowicie przed  wyciekiem gazu i może okazać się, że po paru dniach gaz całkowicie uleciał. Dlatego nie zaleca się wyjmowania kartusza przed całkowitym zużyciem gazu. Kartusz przebijalny dostępny jest w rozmiarze 190g. Kartusze te pasują do urządzeń gazowych na kartusze przebijane takich marek jak: IDEALGAS,  Primus, Coleman, MSR, Kamper, Pac International, Plein Ar, Enders Colsman, Cadac, GoSystem, Markill.

 

 

2.  KARTUSZE CAMPINGAZ to osobna bajka. Firma CampinGaz do swoich urządzeń dedykuje swoje specjalne kartusze (tak jak iPhone ma specjalne ładowarki, słuchawki itp. swoich telefonówJ) A więc kupując sprzęt CampinGaz, trzeba wziąć pod uwagę, że decydujemy się automatycznie na zakup określonych kartuszy gazowych. Dostępność tych kartuszy w Europie jest duża, niestety poza Europą może być różnie. Kartusze CampinGaz wyposażone są w zawór Easy Clic PLUS, umożliwia on wielokrotne połączenie lub rozłączenie kartusza z kuchenką i lampą. Kartusze CampinGaz występują w pojemności:

 

·        240g (CV 300 PLUS)

·        450g (CV 470 PLUS)

     

Na ile (na jak długo) starcza kartusz gazowy?

Trudno do końca stwierdzić. Producent kartusza 220g podaje, że gaz w kartuszu powinien starczyć na około 3h ciągłego użytkowania. Ale widomo, że trzeba wziąć pod uwagę, np. rodzaj palnika jaki ma nasza kuchenka (pisaliśmy o tym w artykule o kuchenkach na kartusz). Ważne jest to w jakich temperaturach używamy kartusza, jeżeli jest mróz i temperatura ujemna to zużycie gazu z kartusza będzie na pewno większe. Jeżeli używamy kartusza podczas wietrznej pogody, to też będzie niekorzystnie wpływać na zużycie gazu z kartusza. Wniosek taki, że czynniki atmosferyczne mają duże znaczenie i wpływ na ilośc zużytego gazu z kartusza.

 

Jaka jest data przydatności kartusza gazowego?

Kartusze gazowe nie mają daty przydatności do zużycia, nie mają daty ważności. Można powiedzieć, że gaz propan-butan ma wieloletnią ważnośćJ Bardziej istotny jest sposób przechowywania kartusza. Ważne, aby naboju nie narażać na duże i częste różnice temperatur, chodzi o proces rozprężania się gazu i następstwa tego procesu.

 

Jak przechowywać kartusze? W jakiej temperaturze można trzymać kartusze?

Producenci nie zalecają przechowywania kartuszy w wysokich temperaturach. Na opakowaniu kartuszy Elico napisane jest, aby przechowywać do temperatury 50ºC. To znaczy, że w stojącym, nagrzanym aucie gdzie temperatura bardzo często przekracza 50ºC nie powinniśmy trzymać kartuszy gazowych.

 

Czy kartusz gazowy można zabrać do samolotu?

Niestety NIE. Kartuszy gazowych w żadnym wypadku nie można wnosić na pokład samolotu. Jeśli więc lecisz na zagraniczny wyjazd trekkingowy, nabój gazowy do kuchenki turystycznej możesz kupić dopiero po wylądowaniu. Dlatego warto jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, w jakim dokładnie sklepie dostaniesz kartusz gazowy i jakie modele kartuszy dostępne są w danym kraju. Na przykład w Norwegii bardzo ciężko będzie znaleźć sklep mający kartusze przebijane. W takim przypadku lepiej jeszcze przed wyjazdem zakupić kuchenkę turystyczną na kartusz gazowy z gwintem. Jeżeli natomiast w danym państwie popularne są kartusze Easy Clic, to trzeba pomyśleć o urządzeniu firmy CampinGaz.

 

Czy do urządzeń na gwint 7/16” można użyć kartusz 220g (w areozolu)?

Jest to możliwe, gdy zaopatrzymy się w specjalny adapter/przejściówkę do kartusza. Adapter do kartuszy gazowych z systemem szybkiego mocowania (220g) umożliwia podłączenie kartusza 220g do urządzeń przystosowanych do zasilania gazem z kartuszy gwintowanych 7/16". Montaż jest stosunkowo prosty, adapter należy zamontować na kartuszu 220g (ustawić adapter w stabilnym miejscu, następnie przekręcić niebieski element adaptera w prawo), a następnie wkręcić urządzenie w miejsce kartusza gwintowanego.


  

Po upewnieniu się, że połączenie (kartusz-adapter-urządzenie) jest szczelne można korzystać z urządzenia na gwint 7/16”



Jest w czym wybierać. Serdecznie zapraszamy na naszego sklepu on-line.
15 lat istnienia sklepu internetowego to gwarancja bezpiecznych zakupów i fachowej obsługi.

Jako fachowcy w dziedzinie sprzętu gazowego możemy zawsze doradzić jaki kartusz do kuchenki turystycznej czy kartusz, do palnika będzie optymalny. 
Można zawsze do nas zadzwonić, z chęcia słuzymy poradą. 

 

 

 

 


© IGAZ Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Oprogramowanie sklepu KQS.store

Pozycjonowanie: PiotrSkrzypek.pl