Decydując się na zasilanie domu gazem z baterii butli propan - butan, zadajemy sobie pytanie, który zestaw instalacyjny kupić? Czy wystarczy bateria z dwiema butlami, czy raczej powinna składać się z czterech, a może sześciu butli? Takie pytania pojawiają się wielokrotnie podczas planowania zasilania z baterii butli.
Suma mocy urządzeń gazowych:
Niezależnie od tego, czy chcesz obsługiwać kuchenkę gazową, kocioł gazowy, promiennik czy kilka urządzeń razem, należy na początku poznać ich moc w kW (kilowatach). Każde urządzenie gazowe wyposażone jest w tabliczkę znamionową, na której znajdziesz moc urządzenia. Jeżeli w instalacji jest kilka podłączonych urządzeń gazowych, należy ich moce zsumować.
Dobór reduktora:
Gdy poznamy sumę mocy naszych urządzeń, wtedy będziemy mogli ustalić potrzebną ilość gazu wyrażoną w kg/h. Wartość ta pozwoli nam dobrać odpowiedni reduktor gazu, a następnie ustalić potrzebną ilość butli w baterii.
Przykład:
Chcemy zaprojektować baterię butli dla kilku urządzeń gazowych o łącznej mocy 20 kilowatów. Dla tej mocy, z tabeli wynika, że zapotrzebowanie na gaz wynosi 1,54 kg/h. W takim przypadku będziemy potrzebować Reduktora z automatycznym przełącznikiem o co najmniej 2 kg przepustowości, a więc do wyboru mamy dwa reduktory: pierwszy firmy GOK 4 kg/h i drugi firmy CAVAGNA 6 kg/h.
Ustalenie ilości butli w baterii:
Skoro wiemy ile kilogramów gazu płynnego na godzinę będzie zużywać nasza instalacja, wtedy będziemy mogli ustalić ile i jakie butle potrzebujemy do naszej instalacji. Aby to ustalić należy znać maksymalny współczynnik wydajności dla różnych butli gazowych.
Oto pomocna tabela:
Pod pełnym obciążeniem:
Pozostając przy naszym przykładzie - Obliczyliśmy już, że do prawidłowego działania potrzebne jest 1,54 kg gazu płynnego na godzinę. Jeśli teraz planujemy, aby nasze urządzenia mogły pracować nieprzerwanie pod pełnym obciążeniem 20 kW z poborem gazu 1,54 kg/h, to 1 butla 33 kilogramowa niestety nie sprosta tym wymaganiom.
Do ciągłej pracy urządzeń będziemy potrzebować co najmniej trzech butli gazowych pracujących w tym samym czasie, czyli nasz układ bateryjny powinien składać się z sześciu butli (3 pracujące + 3 rezerwowe).
Według tabeli - z butli 33 kg można w sposób ciągły pobrać maksymalnie 0,6 kg gazu płynnego na godzinę, dlatego w tym wypadku niezbędne są trzy butle, aby osiągnąć wymaganą ilość 1,54 kg/h gazu (3 butle * 0,6 kg/h = 1,8 kg/h).
Niezbędna ilość butli:
W praktyce rzadko zdarza się, aby urządzenia gazowe pracowały w sposób ciągły. Przeważnie pracują w sposób cykliczny (przerywany), więc należy odpowiednio dostosować ilość butli do trybu pracy urządzeń.
Wracając do naszego przykładu - przy zmianie trybu pracy urządzeń gazowych na "cykliczną 50%", wtedy na pokrycie poboru 1,54 kg/h wystarczy 1 pracująca i jedna rezerwowa butla 33 kg, czyli potrzebujemy zestawu dwu-butlowego. Jak wynika z tabeli, w tym trybie wydajność poboru gazu z butli wzrasta do 1,8 kg/h.
Znając powyższe parametry, możemy określić czas opróżnienia butli pracującej, który wyniesie: (33 kg : (1,54 kg/h * 0,5)) = 42,8 h/butlę.
Jeżeli chcemy aby zapas gazu w butlach pracujących wystarczył na tydzień pracy tj. 168h : 42,8= 3,9 butli, w takim przypadku potrzebna będzie nam bateria ośmio-butlowa (4+4).
Uwagi:
Do obliczeń zastosowano wartości przybliżone dla gazu propan - butan. W związku z tym wartości rzeczywiste mogą różnić się z uwagi na czynniki atmosferyczne, lokalizację, energochłonności budynku (lokalu) oraz kaloryczności gazu.
Planując zakup instalacji wielobutlowej dobrze jest uwzględnić ewentualną rozbudowę baterii po pierwszym okresie grzewczym.
Pełną gamę urządzeń i ich elementy składowe dla baterii butlowych na gaz propan - butan znajdą Państwo na naszej stronie: iGaz.pl
Wszystkie zestawy umożliwiają późniejszą rozbudowę o kolejne butle.
© IGAZ Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
Oprogramowanie sklepu KQS.store
Pozycjonowanie: PiotrSkrzypek.pl