PIERWSZA PODRÓŻ KAMPEREM - CO WARTO WZIĄĆ? O CZYM NIE ZAPOMNIEĆ?

Na naszych drogach coraz częściej widać przemieszczające się kampery już nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok ludzie korzystają z tej formy wypoczynku. Niezależność, swoboda, elastyczność podróży oraz obecna sytuacja epidemiologiczna na pewno mają wpływ na niesamowity rozwój tego sposobu spędzania wolnego czasu. Juz nie tylko starsi na emeryturze wybierają kampery, ale coraz więcej młodych osób oraz  rodzin chce zmierzyć się z "wyzwaniem"- przygodą jaką jest podróż kamperem.

Ten pierwszy raz, czyli pierwsza podróż nowym środkiem lokomocji może stresować. Pytanie jak się zorganizować, żeby bezpiecznie i bez większych niespodzianek przemierzać świat ?

Oto kilka rzeczy, które warto mieć ze sobą, które na pewno się przydadzą w naszej pierwszej podróży kamperem i które mogą nie przyjść nam tak łatwo do głowy.

 

1. KANISTER / BANIAK NA WODĘ PITNĄ

W każdym kamperze 100 litrowy pojemnik na wodę jest standardem. Jest to woda przeznaczona do prysznica i kranu w łazience oraz woda używana w strefie kuchennej. Nie jest to woda do picia. Dlatego warto kupić za wczasu pojemnik na wodę pitną o pojemności 10-14 litrów jeżeli podróżujemy w dwie osoby lub większy kanister, np 20 litrowy, jeżeli jest nas więcej na pokładzie. Bardzo wygodne są kanistry z kranikiem, które ułatwiają korzystanie z wody pitnej podczas podróży. 

 

2. PRZEDŁUŻACZ I ADAPTERY DO PRĄDU.

Przedłużacz musi być i kropka. Minimum to 15 metrów, oczywiście można kupić także dłuższy 40 metrowy i nawet wówczas jak zaparkujemy na końcu pola kempingowego to spokojnie wepniemy się do gniazda z prądem, które umieszczone jest zazwyczaj w specjalnym słupku "boksie". Nie możemy zapomnieć także o adapterach prądowych do zasilania zewnętrznego. Jeżeli  podróżujemy poza Polską to najlepiej zawczasu sprawdzić jakie gniazda funkcjonują w kraju do którego się wybieramy. 

Jeżeli mówimy o prądzie to warto wiedzieć, że na polach kempingowych zdarzają się przerwy w dostawie prądu, więc przy wyjściu na zewnątrz warto mieć porządną latarkę na baterie lub czołówkę do oświetlenia drogi.

 

3. PODKŁADY POZIOMUJĄCE I KLINY

Kolejne must have - bez tego ani rusz, ani stój :-) przy zaparkowaniu pojazdu na postoju konieczne jest jego właściwe wypoziomowanie, aby przypadkiem nie spać głową w dół. Nasza kamper musi stać równo. Aby zobaczyć wszystkie dostępne modele, zapraszamy do działu >> PODKLADY POZIOMUJĄCE I KLINY 


  


4. TOALETA I NIEZBEDNA CHEMIA.

Dla kamperowych nowicjuszy może być zaskoczeniem, że do toalet w przeznaczona jest specjalna chemia oraz specjalny papier toaletowy.
I tak, np. mamy dwa rodzaje płynów do WC, inny dodawany do spłuczki, a inny do zbiornika na nieczystości.
Prawidłowe dozowanie-rozcieńczenie dedykowanego specjalnie do toalet płynu, opisane jest zawsze na etykiecie każdego środka chemicznego. Również papier toaletowy nie może być taki zwyczajny, musi posiadać właściwość szybkiego rozpadu. 

  

5.  PEŁNA BUTLA GAZOWA I ADAPTERY.

Ponieważ kuchenka, lodówka i czasem ogrzewanie z którego korzystamy jest na gaz, musimy pamiętać o tym, aby nasza butla była napełniona. Gdy braknie nam gazu i nie możemy wymienić butli to musimy napełnić ją na stacji paliw. W tym celu warto posiadać odpowiedni zestaw adapterów do tankowania butli A w przypadku gdy chcemy korzystać z butli danego kraju adaptery EuroSet umożliwią nam bezproblemowe podłączenie jej do instalacji.  Nowością na rynku kamperowym są butle Gas-Camper, które wyposażone są w zewnętrzny zawór tankownia dzięki któremu można bezproblemowo tankować gaz na stacjach paliw.


 

 


6. KRZESLA I STÓŁ SKLADANY

W podróży kamperem wszystko musi być niezwykle funkcjonalne i proste w obsłudze. Dlatego też krzesła  powinny oczywiście być wygodne i w łatwy sposób składane. Stoły stabilne z regulowanymi nóżkami, gdyż używać ich będziemy bardzo często, dlatego warto również o nich pomyśleć szykując się do pierwszej wyprawy.

 

7. NACZYNA STOŁOWE Z MELAMINY, czyli kubki i talerze ze specjalnego tworzywa, które są nietłukące i przetrwają z nami niejedną podróż. Szklanki natomiast najlepiej kupić z tworzywa zwanego SUN, które jest przezroczyste jak szkło, a przy tym bardzo lekkie i też o właściwościach nietłukących. Tych turystycznych akcesoriów kuchennych jest wiele, np. składany ociekacz, składana umywalka, garnki z odczepianymi rączkami, zabezpieczenie do szklanek - jest w czym wybierać. Wszystkie te rzeczy są niesamowicie funkcjonalne i praktyczne. Pytanie, które z nich zabrać w podróż, jak skompletować wyposażenie, aby czuć się jak w domu ?

 


8. SZNUREK NA PRANIE.

Taki banał, a jak ułatwia życie. Przecież gdzieś trzeba powiesić wilgotne ręczniki, mokrą bieliznę, czy tez piankę surfingową. Można kupić zwykły sznurek, np. w sklepie „tysiąc jeden drobiazgów”, a można też bardzo sprytny, pomysłowy sznurek z przyssawkami, który przymocowuje się do ściany kampera (przyczepy). Bardzo funkcjonalne rozwiązanie.

 To chyba te najważniejsze z "niecodziennych" rzeczy jakie powinniśmy zabrać ze sobą w podróż kamperem. Nie zapomnijmy o przeglądzie technicznym, o sprawdzeniu szczelności okien, sprawdzeniu zamka w drzwiach. Weźmy w podróż na wszelki wypadek podstawowe narzędzia naprawcze (śrubokręty, klucze,  które ułatwią nam drobne naprawy). 

Zawczasu sprawdźmy przepisy drogowe dotyczące kamperów tudzież przyczep i opłaty jakie czekają na nas w trasie dla pojazdów do 3,5 tony. 

Jeżeli jest to nasza pierwsza jazda to zalecane jest najpierw przemierzanie krótszych odcinków,  aby dojść do wprawy i poczuć się pewnie za kamperowym kółkiem.  SZEROKIEJ DROGI


© IGAZ Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Oprogramowanie sklepu KQS.store

Pozycjonowanie: PiotrSkrzypek.pl