Który wąż jest lepszy - Gumowy czy PCV?

 

Pomarańczowe węże propan - butan wykonane są z tworzywa sztucznego i jak sama nazwa wskazuje, wytwarzane są w procesie chemicznym. Podstawowym materiałem w tego typu wężach jest polichlorek winylu, potocznie zwany PCV, do którego dodawane są plastyfikatory. 
Tak wytworzone tworzywo wzmocnione kordem doskonale sprawdza się w produkcji różnego typu węży w tym do gazu propan - butan.

Węże te są powszechnie używane przy instalowaniu kuchenek domowych na gaz propan - butan, gdzie doskonale sprawdzają się bez oznak starzenia przez wiele, wiele lat. Niestety węże te mają pewną niedogodność - tracą swoją elastyczność, gdy temperatura otoczenia obniża się, a w temperaturze poniżej zera sztywnieją, robią się twarde jak kamień!

Wąż wysoko-ciśnieniowy do instalacji

 

 

Konsekwencje:

 

 

Sztywne węże w bateriach butlowych w okresie zimowym stanowią duże utrudnienie podczas wymiany butli. Operowanie wężami PCV w takich warunkach będzie powodować powstawanie mikro pęknięć na wężach, które to z czasem doprowadzą do pęknięcia lub zerwania węża.

 

Natomiast wąż gumowy jest inny. Produkowany jest ze specjalnej gumy, która sama w sobie jest naturalnym plastyfikatorem co sprawia, że ​​przewód węża pozostaje elastyczny i giętki nawet w najniższych temperaturach.

 

 

Wąż do baterii butli 30 bar

Wąż wysokiego ciśnienia GOK SBS

 

 

 

Wąż Gumowy czy Wąż PCV?

 

 

W tym przypadku nie ma czegoś takiego jak „lepszy” czy „gorszy”, ponieważ oba typy węży doskonale spełniają swoje zadania stosownie do przeznaczenia.

Jeżeli korzystasz z węży gazowych na świeżym powietrzu, wiosną, latem, jesienią czy zimą, powinieneś używać węży gumowych. Są nieco droższe, ale wygodne i bezpieczniejsze szczególnie w niższych temperaturach.

Jeżeli korzystasz z węży PCV, wtedy staraj się nie używać ich na świeżym powietrzu szczególnie zimą na mrozie.

 

Wąż 3/8 LH gumowy

Wąż do napełniania kartusza gwintowanego 7/16

 


© IGAZ Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Oprogramowanie sklepu KQS.store

Pozycjonowanie: PiotrSkrzypek.pl