Pierwszą rzeczą na którą musimy zwrócić uwagę to ciśnienie wyjściowe reduktora.
Na rynku dostępne są reduktory o ciśnieniu 30 lub 50 mbar. Aby mieć pewność jaki wybrać, konieczne jest sprawdzenie informacji na tabliczkach znamionowych urządzeń które będą zasilane gazem (kuchenki, lodówki, ogrzewania).
W starszych modelach kamperów czy przyczep kempingowych stosowano urządzenia pracujące na ciśnieniu 50 mbar.
Jeśli na tabliczce znamionowej naszego urządzenia widnieje informacja że ciśnienie pracy to 50 mbar wówczas taki reduktor należy wybrać. Nowsze modele pracują na 30 mbar.
Jaka wydajność reduktora jest potrzebna?
Aby określić prawidłowy poziom wydajności reduktora należy dodać zużycie gazu dla poszczególnych urządzeń jakie mamy w kamperze.
Poniżej przedstawiamy przykłady zapotrzebowania na gaz.
Lodówka – ok 80 g/h
Bojler – ok 120 g/h
Kuchenka 2-palnikowa – ok 194 g/h
Kuchenka 3-palnikowa – ok 340 g/h
Ogrzewanie przyczepy kempingowej – ok 480 g/h
Piekarnik - ok 200 g/h
Grill gazowy – ok 350 g/h
Powyższe wartości są przybliżone.
Aby określić dokładną wymaganą ilość gazu należy sprawdzić tą informację na tabliczce znamionowej posiadanego urządzenia.
Wydajność reduktorów jest w zakresie 0,8-1,5 kg/h. Biorąc pod uwagę powyższe dane, reduktor o wydajnością 0,8 kg w zupełności wystarczy do zasilenia kuchenki 2 palnikowej, lodówki oraz ogrzewania.
Kuchenka będzie działała prawidłowo. Wydajność podana na reduktorze jest to maksymalna ilość gazu jaką reduktor może podać.
Nie. Chodź większość reduktorów przeznaczona jest do bezpośredniego podłączenia do butli. Producenci wyszli na przeciw potrzebom klientów i wprowadzili do oferty reduktory które można przymocować do ściany a z butlą połączyć wężem wysokociśnieniowym.
W naszej ofercie znajdują się również reduktory które montuje się na rurce fi8.
W celu ochrony urządzeń odbiorczych reduktory posiadają wydmuchowy zawór bezpieczeństwa PRV. Zawór ten wypuszcza nadmiar ciśnienia na zewnątrz. Więcej informacji o zaworze PRV można przeczytać tu: zawór PRV
Jeśli reduktor jest sprawny, nie został uszkodzony ani w żaden sposób zniszczony zaleca się wymianę najpóźniej po 10 latach od daty produkcji. Data produkcji umieszczona jest na reduktorze na tabliczce znamionowej w dolnej części. Na starszych reduktorach data produkcji była w formacie „m-c. rok” np. 08.15, nowsze natomiast posiadają jedynie rok np. 2016.
Reduktory najczęściej zakończone są gwintem ¼” lewym. Do połączenia reduktora z instalacją wykonaną z rurki miedzianej fi 8 przeznaczony jest wąż RVS8 x ¼”LH. Wąż ten posiada z jednej strony nakrętkę ¼” do przykręcenia do reduktora, z drugiej strony śrubunek z pierścieniem uszczelniającym do zaciśnięcia na rurce miedzianej.
W przypadku gdy reduktor na wyjściu posiada śrubunek RVS8, odpowiednim wężem będzie wąż RST8 x RVS8.
Jako sklep z akcesoriami gazowymi stawiamy na sprawny kontakt z klientami – możesz się z nami skontaktować zawsze, zarówno przed jak i po zakupie produktów. Dzielimy się wiedzą podczas rozmów, ale także na blogu, w filmikach instruktażowych oraz instrukcjach, które udostępniamy na stronie. Sklep gazowniczy musi być miejscem, do którego masz zaufanie. Właśnie taki jest sklep iGaz.pl. Potrzebujesz pomocy, zapraszamy do >>> KONTAKTu.
iGaz.pl to sklep internetowy oraz hurtownia w jednym. Istniejemy od ponad 30 lat jako sklep tradycyjny i ponad 15 lat jako sklep internetowy. Mamy rozbudowaną ofertę, dzięki czemu bez problemu zamówisz zarówno sprzęt karawaningowy, jak i akcesoria w hurtowej ilości. Asortyment obejmuje:
Wysyłka do paczkomatu będzie darmowa, jeśli złożysz zamówienie powyżej 200 złotych.
© IGAZ Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
Oprogramowanie sklepu KQS.store
Pozycjonowanie: PiotrSkrzypek.pl